Sıkça Sorulan Soruları Cevaplıyoruz - Songül Alcı
Sigara, puro, e-sigara (elektronik sigara) ve nargile gibi tütün veya tütün ürünlerinin tüketiminden veya kullanımından kaçınmak tavsiye ediyoruz. Ameliyat sırasında, nikotinin aşırı kanamaya neden olduğunu unutmamalısınız, bu nedenle sigara içmeniz veya içinde nikotin bulunan herhangi bir ürünü tüketmeniz tavsiye edilmez. Sigara içtiğinizde saç köklerini veya grefti olumsuz etkileyebilecek toksik kimyasallar tüketirsiniz. Ameliyattan önce sigarayı bırakamıyorsanız, içtiğiniz sigara miktarını büyük ölçüde sınırlamanızı tavsiye ederiz.
Ameliyattan beş (5) gün önce alkol içmek ve alkollü ürünler tüketmek yasaktır.
Saç ekimi estetik bir ameliyattır, bu yüzden çoğu sigorta poliçesi ameliyatı kapsamamakta
Türkiye şu anda önde giden saç ekimi destinasyonlarından biridir. Türkiye, çok sayıda modern kliniğe sahiptir ve deneyimli uzmanlar ekipleriyle ameliyatınızı kaliteli ve çok uygun fiyatla sunabilmektedir.
Türkiye'de bulunan pek çok klinik arasında en iyi klinikler İstanbul’da bunulmaktadır. Sunulan sağlık hizmeti, saç ekimi prosedürünün kendisi, ameliyatla ilgili hijyenik ve steril ortam, sağlık uzmanları tarafından sağlanan bakımın kalitesi ve saç ekimi sektöründeki profesyonellerin sahip olduğu deneyim hakkında kendinizi bilgilendirmelisiniz. Hangi kliniklerin en iyi olduğunu ve hastaların klinik ve hizmetten nerede memnun kaldığını öğrenmek için, eski hastaların web sitelerindeki yorumlarını ve deneyimlerini inceleyebilirsiniz. Ama en önemlisi saç ekim işleminizin kimin tarafından yapıldığını araştırmalısınız. Merdiven altı diye tabir edilen yerlerden uzak durmanızda sağlığınız açısından fayda var.
Türkiye genelinde birçok klinik faaliyet göstermektedir, ancak önerilenlerin çoğu İstanbul'dadır. Diğer tercih edilen saç ekimi destinasyonları arasında İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri ve Gaziantep bulunmaktadır.
Saç ekimi işleminden en az 10 gün önce alkol, tütün, yeşil çay, kahve ve kan sulandırıcı ilaçların (aspirin gibi) tüketilmesi tavsiye edilmez.
Yurt veya il dışından geliyorum. Saç ekimi için uygun aday olup olmadığınız değerlendirilecek ve sonrasında ameliyat için uygunluğunuza ve klinikte doktorların müsaitliğine göre ameliyat için bir randevu belirlenebilir. Siz ve kliniğiniz saç ekiminiz için bir saat ve tarih belirledikten sonra uçak biletinizi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak veya saç ekiminiz için randevu almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz
Anemi veya enfeksiyon olmadığından emin olmak için kanınızdaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin miktarını test etmek için bir hemogram yapacağız. Aynı zamanda HIV, Hepatit B veya C, Frengi gibi bulaşan hastalıklar için kanınızı kontrol edeceğiz.
Saç yoğunluğunuzu ve saç büyüme yönünüzü görebilmemiz için operasyon öncesinde lütfen saçınızı tamamen kısaltmayınız. Saç ekimi belirli bir bölgede yapıldığı için başınızdaki tüm saçları kazıtmanıza gerek yoktur. Sadece donör alan kısaltılacaktır. Son olarak operasyon öncesi tüm saçlarınızı kazıtmak daha hijyenik olduğu için ameliyat sonrası oluşan kaşıntı ve benzeri yan etkileri azaltır.
Saç ekimi operasyonu ile aynı gün ödeme yapılmaktadır. Nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Yurt dışından geliyorsanız, lütfen Türkiye'deyken cep telefonunuzun çalışır durumda olduğundan emin olun. Ödemenizi işleme koymak için bankanızdan SMS alabileceğiniz için kredi kartı ile ödeme yapmadan önce telefonunuzun Türkiye’de çalışması gerekmektedir.
Saç ekimi operasyonu lokal anestezi altında yapılır, bu yüzden yanınızda birinin olması gerekli değildir. İstanbul'da otelde kaldığınız süre boyunca bir yetişkin ek bir ücret karşılığında size eşlik edebilir. Bir çocuk (altı yaştından küçük) sizinle ücretsiz seyahat edebilir. İstanbul'a yanınızda birden fazla yetişkin veya birden fazla çocuk getirebilirsiniz
Yeni saç çizgisi, saç ekimi işleminden önce tıbbi ekip ile kararlaştırılır (mutabık kalınarak) ve alın kaslarınızın anatomik yapısına(yaşınız, kellik bölgesinin büyüklüğü ve yüz simetrinizi dikkate alınarak) dayanır.
Saç ekimi işleminden sonraki ilk iki hafta boyunca herhangi bir spor yapmak veya herhangi bir ağır fiziksel aktivite tavsiye edilmez. İki hafta sonra, egzersiz çok sıkı olmadığı sürece spor salonunda egzersiz yapılabilir. Ameliyattan sonra yüksek tansiyon, yeni ekilen saç köklerine aşırı baskı uygular ve zarar verebilir. Yüksek tansiyonun saç greftinize zarar verebileceğini unutmamak da önemlidir. Saç ekimini olumsuz etkileyebileceğinden, hastalar yoga, boks veya benzeri aktiviteler yapmamalıdır.
Sigara, puro, e-sigara (elektronik sigara), nargile vb. tütün veya tütün ürünlerinin kullanımından uzak durmanızı öneririz. Sigara içmek vücudu oksijenden mahrum eder, bu nedenle saç ekiminden hemen sonra sigara içilmesi tavsiye edilmez. Bu nedenle ameliyattan sonra sigara içerseniz büyük olasılıkla saç ekiminden sonra optimum sonuçları alamazsınız. Nikotinin aşırı kanamaya neden olduğunu unutmamalısınız, bu nedenle sigara içmeniz veya içinde nikotin bulunan herhangi bir ürünü tüketmeniz tavsiye edilmez. Son olarak, sigara içeresinde bulunan toksin maddeler ekilen saç köklere veya greftleri olumsuz etkiler. Operasyondan önce sigarayı bırakamıyorsanız ameliyat öncesi sigara miktarını sınırlamanızı tavsiye ederiz.
Operasyondan beş gün önce içilmesi yasaktır. Saç ekimi sonrası antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçlar almanız gerekeceğinden operasyondan sonra beş gün almayı önermiyoruz. Antibiyotik veya ilaç alırken alkol almak vücudunuza zarar verebilir.
Evet, ameliyattan sonra yürüyebilirsiniz, ancak yürürken çok fazla terlemediğinize ve yürürken tansiyonun yükselmediğine dikkat etmeniz gerekir.
Saç ekiminden sonra iki hafta havuz ve her türlü suda yüzmekten kaçınınız.
Saç ekiminden iki hafta sonra her türlü kask, kep, şapka veya başlık takabilirsiniz.
Berberler bazen çok hijyenik olmadığı için ameliyattan hemen sonra berbere gitmemenizi tavsiye ederiz. Saçınızı kestirmeden önce, berberinize yakın zamanda saç ekimi yaptırdığınızı bildirmeniz gerekir. Saçınızı kesmeden önce 4 hafta beklemelisiniz. Ayrıca berberin ekim yapılan alanda elektrikli tıraş makinesi veya tıraş bıçağı kullanmaması gerektiğini de unutmamalısınız. Berber, ekim yapılan alanda ilk altı ay boyunca sadece makas kullanmalıdır. Bundan sonra berber makas, elektrikli tıraş makinesi veya tıraş bıçağı kullanabilir.
Genel olarak saç ekiminden çok kısa bir süre sonra saçı tıraş etmek veya kesmek iyi bir fikir değildir. Bunun nedeni saçların yeniden uzama sürecine müdahale edebilmesidir. Saç ekimi sonrasında özellikle donör bölgede saçların çok kısa tıraş edilmemesini tavsiye ederiz.
Saç ekim ameliyatınızdan altı ay sonra saçınızı boyayabilirsiniz. Nedeni saç boyalarında bulunan kimyasalların ekilen greftleri olumsuz etkileyebilmesidir.
Saç ekimi, donör bölgenizden alıcı bölgenize greftlerin transferidir. Alınan greftler, donör bölgesinde kök ve folikülün tamamını çıkardığımız için, çıkarıldıktan sonra donör bölgesinde tekrar uzamaz.
Ameliyat sonrasında ekilen bölgede saçlarınızın bir kısmının döküleceğini fark edebilirsiniz. Bu olursa endişelenmeyin, bu hastalarımızda sıkça izlenmektedir. Ekilen bölgede saç çıkması genellikle 3-4 ay sonra başlar (önce ince saçlar çıkar). Zamanla ekilen bölgedeki saçlar daha yoğun hale gelecektir. Bir hastanın saç ekimin tam sonucunu görebilmesi genellikle 1 yıla kadar sürer.
Sağlıklı saç uzaması için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve proteini alabilmek için dengeli beslenmeniz önerilir (örneğin meyveler / sebzeler / biraz yağsız et, ...). Vejetaryen veya vegan olup olmadığınızı bize bildirin, böylece size uygun şekilde tavsiyelerde bulunabiliriz.
Bir ofiste çalışıyorsanız, genellikle ameliyattan bir gün sonra işinize dönebilirsiniz. Mesleki faaliyetiniz (veya işiniz) fiziksel çaba gerektirmediği durumunda veya kask taktığınız takdirde, iki gün sonra işe dönebilirsiniz. Aksi takdirde on gün çalışmayı bırakmanız tavsiye edilir. Eğer terleyebileceğiniz, hava basıncının yükseldiği, tansiyonunuzun yükselebileceği koşullarda, tozlu alanlarda veya kirli veya hijyenik olmadığı düşünülen yerlerde çalışıyorsanız, bu yerlerden veya bu koşullarda çalışmaktan kaçınmalısınız. Bu durumda ameliyattan en az 10 gün işinize dönebilirsiniz.
Saç ekiminden 14 gün sonra, tekrar şapka takabilirsiniz. Başınızı tozdan, yağmurdan veya güneşten korumak için size özel bir koruyucu şapka verebiliriz.
Ekilen bölgenin iyileşmesi genellikle 10 ile 14 gün sürer. 14 gün sonra herhangi bir kızarıklık, ölü deri veya kabuklanma olmayacaktır.
Saç ekiminden sonra 12 ay boyunca kimyasal içermeyen PH nötr bir şampuan kullanmalısınız. İsterseniz organik şampuan kullanabilirsiniz.
Saç ekiminden sonra gıda takviyeleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Görüşme sonrasında ve kanınızı kontrol ettikten sonra, kanınızda Biotin, Demir, D Vitamini gibi yeterli mineral veya vitamin bulunmadığı ortaya çıkarsa, doktor böyle bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu düşünürse size gıda takviyeleri önerilecektir.
Saç ekiminden 6 ay sonra solaryum ve bronzlaşmadan (U.V. ışınları) kaçınılmalıdır.
Saç ekiminden sonra başınıza saç jölesi veya boya pudrası sürmenizi önermiyoruz. Bunun nedeni, saçınızda sık sık saç jölesi veya renklendirici toz kullanıyorsanız, saçınız dökülebilir veya saçınıza zarar verebilir. İşlemden bir ay sonra düğün gibi özel günlerde saç jölesi veya pudra kullanabilirsiniz ancak yatmadan önce saçınızı dikkatlice yıkamanız gerekir.
Ameliyattan sonraki ilk iki hafta saçınızı günde bir kez yıkamanızı tavsiye ederiz.
Evet, saç ekimi yürümenizi engellemez.
Ameliyattan sonra yüzünüzün şişmesini önlemek için kafa altına bir kafa bandı takıyoruz. İşlem sonrası yüzde şişlik nadiren olur. Olursa, şişlik bir hafta sonra geçecektir. Ameliyattan sonra lütfen tuzlu yiyeceklerden kaçının ve bir hafta boyunca günlük minimum üç litre su için.
Ameliyat sonrası oluşan yan etkilerden biri kaşıntıdır. Saçınızı tavsiye ettiğimiz gibi yıkarsanız kaşıntı en aza indirilecektir. Bazı cilt tipleri diğerlerinden daha hassastır. Bazı nadir durumlarda, işlemden sonra losyon veya krem kullanmanızı tavsiye ederiz. Saç ekiminden sonra hala çok kaşıntınız varsa lütfen bizimle iletişime geçin.
Minoxidil (%5) spreyi veya köpüğü, kafa derinizin diğer bölgelerine göre başınızın üst kısmındaki kan dolaşımı daha zayıf olduğu için, özellikle taçta saç yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olmak için hemen hemen tüm hastalarda kullanılabilir. Mevcut saçlarını kaybetmek istemeyen hastalar Minoxidil kullanmasını tavsiye ederiz. Minoxidil'i uzun süreli kullanırsanız, ekilen alandaki saçlar daha yoğun ve güçlü olur. Minoxidil'i günlük olarak saç derinize uygularken lütfen saç derinize sürün ve tırnaklarınızı kullanmadığınızdan emin olarak saç derinize nazikçe masaj yapın.
Finasteride, saçların uzamasına yardımcı olmak için kullanılan hormonsal bir tedavidir. Finasteride hapları veya tabletleri saç ekiminden sonra kullanılabilir. Yan etkileri olduğundan Finasteride için uygun bir aday olup olmadığınızı aile hekiminize sorun.
Saç ekiminden bir veya iki gün sonra bandaj çıkarılabilir.
Ameliyat sonrası sivilceler nadiren ortaya çıkar ve olabilecek yan etkilerden biridir.
Saç ekimi işleminden sonraki iki güne kadar seks yapılması tavsiye edilmez çünkü cinsel aktivite kan akışını ve tansiyonu artırır. Kan basıncının yükselmesi greftleri dışarı itebilir. Ameliyattan 3 ila 10 gün sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz, ancak lütfen cinsel aktivite sırasında yüzünüzün asla aşağı bakmamasına dikkat edin. Ayrıca partnerinizin ekilen alana asla dokunmamasına dikkat edin. Son olarak, seks sırasında fiziksel olarak kendinizi zorlamadığınızdan veya hareket etmek için minimum çabayı gösterdiğinizden emin olun. Ameliyattan iki hafta sonra normal cinsel hayatınıza geri dönebilirsiniz.
Saç ekiminden hemen sonra size ilaçlar (antibiyotik ve ağrı kesici gibi) verilecektir. Önceden veya şu an kullandığınız bir ilaç varsa bunu bize bildirmenizi rica ediyoruz.
Operasyondan sonra altı (6) ay boyunca saçların tıraş bıçağı veya tıraş makinesi ile kesilmesi önermiyoruz.
Operasyondan sonra altı ay süreyle jel, şekillendirici sprey, yağlar, saç bakım ürünleri veya kimyasal içeren herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Yine de yukarıdaki ürünlerden herhangi birini kullanmaya karar verirseniz lütfen yatmadan önce saçınızı nazikçe yıkayın.
Kesinlikle. Mahremiyetin bazı hastalarımız için çok önemli bir konu olduğunu biliyoruz. Lütfen hastalarımızın mahremiyet hakkına saygı duyduğumuzu unutmayın. Dilerseniz, mahremiyetinizi korumak için bir gizlilik sözleşmesi imzalayacağız. Aksi takdirde, yazılı izniniz veya izniniz olmadan herhangi bir fotoğraf yayınlamayacağız, hakkınızdaki herhangi bir bilgiyi ifşa etmeyeceğiz.
Grefti köküyle aldığımız için çıkarılan saçlar geri çıkmayacaktır. Operasyon sonrası donör bölgeden gelen saç yoğunluğu azalacak ancak başınızın arka tarafında herhangi bir iz kalmayacaktır.
Saç ekimi kalıcıdır çünkü saçlar donör bölgeden alınan greftleri kökleriyle beraber kafa derinize aktarılır. Donör bölgeden gelen saçlar genetik olarak saçınızın geri kalanıyla aynı olduğundan reddedilme riski yoktur.
Saç dökülmesinde en etkili çözüm saç ekimidir.
Başın arkasındaki cilde, boynun başın alt kısmıyla birleştiği yerde basınç yoluyla uygulanan yeni bir lokal anestezi türü vardır. Bu prosedür nispeten ağrısızdır. Aynı zamanda lokal anestezi, nispeten ağrısız olan alnın üst kısmına (alıcı bölge) basınç yoluyla uygulanabilir. Bunun bir sonucu olarak hiçbir iğne veya enjeksiyona gerek kalmaz.
Lokal anestezi ile standart prosedürü tercih ederseniz, hissedebileceğiniz ağrı yalnızca anestezi (yani enjeksiyonlar) sırasında olur ve genellikle sadece birkaç saniye sürer. Ameliyatın kendisi ağrılı değildir.
Kişinin saçının rengi önemli değildir. Profesyonel ekibimiz kendini işine adamıştır ve düz saçlı, kıvırcık saçlı ve benzeri hastalar üzerinde çalışma deneyimine sahiptir.
Saç ekimi yetişkinlere yöneliktir ve kelliğin evrimi göz önünde bulundurularak doğru zamanda planlanmalıdır. Hasta sağlıklıysa ve saç uzamasını sınırlayabilecek veya saçın uzamasını engelleyebilecek herhangi bir ilaç kullanmıyorsa veya sağlık sorunu yoksa, yirmi ile seksen yaşları arasındaki bireylere saç ekimi yapmak mümkündür.
Hasta İstanbul'da yaşıyorsa, sabah başlayıp, öğleden sonra bitirmek üzere bir günde saç ekimi yapmak mümkündür. Hasta şehir dışından veya yurt dışından geliyor, süreç birkaç gün sürebilir. Bununla birlikte, tüm süre (yani ilk görüşme, hazırlık, ameliyat, kontrol, saç yıkama vb.) tamamlanması genellikle üç gün sürer. Hastaların çoğu bir ila bir buçuk gün sonra geri dönebilir.
Her şey kellik ölçüsüne, donör alanın büyüklüğüne göre kişinin kafasındaki kel alanın büyüklüğüne ve donör alandaki greftlerin veya foliküllerin yoğunluğuna bağlıdır.
Donör kişiden saç greftlerinin alınması vücut tarafından reddedilebilir çünkü bu greftler vücudunuz tarafından yabancı cisim olarak kabul edilecektir.
Saç ekimi ameliyatları riskli değildir. Genellikle herhangi bir yan etkisi yoktur veya yan etkiler minimum düzeydedir. Kızarıklık, kaşıntı, kuruluk veya cilt kuruluğu yaşanabilir. Bununla birlikte, saç derisi temizlenirse ve düzenli olarak yıkanırsa, yukarıdaki yan etkilerin hiçbirini yaşamazsınız. İlaçlar, ameliyattan sonra tam olarak size söylenen şekilde kullanılırsa, bu, herhangi bir yan etki yaşama olasılığınızı azaltacaktır.
Saç ekimi genel anestezi ile değil lokal anestezi ile yapılır. Genel anestezi ile her zaman daha büyük riskler vardır. Saç ekimi ameliyat sırasında lokal anestezi kullandığımız için hasta açısından herhangi bir risk bulunmamaktadır.
Ekilen saç greftlerinin %95'i uzar. Bundan dolayı saç ekimi operasyonu başarılı olacaktır.
Ektiğimiz saç sizin olduğu için sonuçlar doğal olarak kabul edilir. Doktorlar ameliyatı gerçekleştirirken ekim alanı, kılların yönü, greftlerin alınması, kanalların açılması, saç çizgisi şekli, yüz konturları gibi ameliyatla ilgili tüm önemli faktörleri göz önünde bulunduracaklardır.
Saç alacağımız donör alanın büyüklüğüne ve saç yoğunluğuna bağlıdır. Donör bölgeden dört bin (4.000) ile beş bin (5.000) greft alınabilir. Nadir durumlarda donör bölgeden altı bin (6.000) greft alınabilir.
Saç ekimi için herkes iyi bir aday değildir. Kişi yirmi yaşında ise ve ameliyattan sonra saçları dökülmeye devam ederse saç ekimi operasyonunun başarısız olduğu anlamına gelmez, sadece erken bir zamanda yapıldığının. Emin olun ki size yardımcı olmayacağını düşünürsek size saç ekimi ameliyatı önermeyeceğiz. Saç ekiminizin başarısı birçok faktöre bağlıdır, özellikle tıbbi ekibinizin tecrübesi, profesyonelliği ve ahlakı.
Öncelikle Alopesi Areata bir dermatolog tarafından tedavi edilmelidir. Saç dökülmesinin başarılı bir şekilde tedavi edilmesinden sonra çoğu zaman saçlar tekrar uzar. Saç derinizdeki alan hala düzensizse veya kel alanlarınız varsa, o zaman saç ekimi bir seçenek olabilir.
Şeker hastalığı saç ekimi yaptırmanıza engel olmayacaktır. Kan şekerinizin kontrol altında olduğundan emin olmak için lütfen doktorunuzla konuşunuz. Ameliyattan en az on (10) gün önce kan şekeri seviyenizin sabit olduğundan emin olmalısınız. İlaçlarınızı düzenli olarak almanız ve dengeli beslenmeniz gerektiğini hatırlamak isteriz. Diyabet iyileşme sürecini etkiler ve bu nedenle enfeksiyon riski gibi herhangi bir komplikasyon yaşamayacağınızdan emin olmak istiyoruz. İşlemden en az 10 gün önce kan şekeri seviyenizin sabit olduğundan emin olmaktır.
FUE yöntemi iz bırakmaz. Greftlerin alınması ve ekilmesi kişiye özel yapılır.
Ameliyattan önce, ameliyatınızla ilgili en önemli faktörlerin hastanenin veya kliniğin kalitesi, itibarı, doktorların tecrübesi, tıbbi sertifikaları, verilen hizmetler, sağlık ekibinin profesyonelliği ve etiği olduğunu unutmamalısınız. İşlemin fiyatı önemlidir ancak sağlığınızın ve işlemin sonuçlarının en önemli konular olduğunu unutmamak çok önemlidir. Türkiye'deki ucuz kliniklere dikkat edin çünkü ameliyatınız başarısız olursa ve donör alan hasar görürse işlemi tekrar yaptırmanız mümkün olmayacaktır.
Genellikle hastalar saç ekimi operasyonundan bir gün sonra uçabilirler. Bazı hastalar saçlarını profesyonel yıkatmak istedikleri için veya çok uzakta yaşadıkları için Türkiye'deki kalışlarını uzatmayı tercih ediyorlar.
Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılır ve üç aşamadan oluşur: ▪ Donör bölgenizden greftlerin alınması ▪ Başınızın saçsız bölgesindeki mikro kanalları açmak ▪ Greftlerin ekilmesi
Saç ekimi işlemi büyük bir ameliyat olarak görülmediği için genel anestezi gerektirmez. Ayrıca ameliyat genellikle yaklaşık altı ila yedi saat sürdüğünden genel anestezi verilmesine gerek yoktur.
Erkeklerde saç dökülmesinin temel nedeni genetiktir. Stres, ilaç tedavisi, yaş, hastalıklar ve çevresel faktörler gibi faktörler saç dökülmesinin hızlanmasına neden olabiliyor.
Kadınlarda saç dökülmesi hormonsal bir bozukluk, hamilelik, stres, yaşam tarzı, duygusal şok, emzirme, ilaçlar ve hastalıklar, genetik ve çevresel faktörlerle ilişkili olabilir.
Saç dökülmesinin asıl nedeni teşhis edildikten sonra kadınlara saç ekimi yapılabilir. Ayrıca alnı küçültmek ve daha kadınsı hale getirmek için saç çizgisini onarabiliriz.
En çok kullanılan ve etkili yöntem her türlü kelliğe uygun olan FUE yöntemidir.
Saç ekimi yaptırmak için ideal mevsim diye bir şey söz konusu olamaz. Yılın her mevsiminde yapılabilir. Sizin tercih ettiğiniz bir zaman varsa, bize bildirmeniz yeterlidir.
Sakal ekimi, donör bölgeden (başın arka tarafı) greftlerin alınarak yüzdeki saç yoğunluğunu artırmak veya yeni bir sakal veya bıyık oluşturmak için yüze yeniden yerleştirilmesidir. Donör bölgedeki saç miktarı yeterli değilse sakal ekimi yapamayız.
Sakal ekimi, donör bölgeden (başın arka tarafı) greftlerin FUE yöntemi ile alınarak yüzdeki saç yoğunluğunu artırmak veya sakalınızı veya bıyığınızı daha dolgun hale getirmek için yüze yeniden yerleştirilmesidir.
Sakal ekimi yaptırmak için en az on sekiz yaşında olmalısınız. Sakalınızın uzamasını sınırlayabilecek veya engelleyebilecek mevcut herhangi bir tıbbi sorununuz olmadığından emin olmanız önemlidir. Yüzünüzdeki tüy eksikliğinin önceden var olan bir tıbbi durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için bizimle iletişime geçmeden önce lütfen doktorunuza danışınız. Sakal ekimi çok ince sakalları olan ya da yüzünde kel lekeler olan ya da hiç sakalı olmayan hastalarda bir seçenek olabilir.
Bir santimetrekare, 35 ile 60 arasında implante greft içerebilir. Bu sayı, tedavi edilen bölgeye, greftlerin kalınlığına, saç ekimi için kullanılan yöntemlere ve benzeri faktörlere bağlıdır.
Evet, greft sayısını belirten bir sertifika size ameliyattan sonra, klinikten ayrılmadan önce verilecektir.
Donör bölgenin tamamen iyileşmesi yaklaşık on (10) ay sürer. Bu nedenle ikinci bir saç ekimi istiyorsanız en az on (10) ay beklemelisiniz. Ekilen saçların tamamının çıkması yaklaşık bir yıl sürer. Greftlerin zaten bulunduğu ve bu greftlerin henüz saç üretmediği bir bölgeye saç ekimi yaparsak, ikinci operasyonda kanallar açarak greftlere zarar verebiliriz. Yaklaşık on (10) ila on iki (12) ay sürecek nihai sonuçtan sonra ikinci saç ekim işleminizi yaptırabilirsiniz. Taç bölgesine nakledilen saçlar için nihai sonucun tam olarak gerçekleşmesi bazen on beş (15) ay sürer.
Sapphire saç ekimi tekniği, en son ekim yöntemidir. Kanalları "V" şeklinde açan özel bir safir taş kullanır. Sonuç olarak normal iğnelerin kullanıldığı eski yönteme göre operasyon sırasında ve sonrasında daha az kanama olur. Ayrıca iğnenin ucu 'V' şeklinde olduğundan kel bölgeye ekilen greft miktarı eski yönteme göre daha fazla olacaktır. Safir yöntemini kullanmanın faydaları, santimetrekare başına daha fazla kanal açabilmemiz, ekilen bölgedeki iyileşme süresinin daha az olması, operasyon sonrası ekim yapılan bölgede daha fazla saç yoğunluğu oluşması, daha doğal bir görünüme kavuşmasıdır.
Micro-FUE saç ekimi yöntemi, donör bölgeden fazladan greft çıkarmak için kullanılan bir işlemdir. Normal FUE saç ekimi yönteminde, çıkarılan greftler kafa derisinden bir miktar fazladan deri ile çıkarılır. Ancak mikro-FUE yönteminde punch başı plastik cerrah tarafından seçilecek ve bu işlem sırasında santimetrekare başına daha fazla greft, daha az deri alınacaktır. Sonuç olarak mikro-FUE yöntemini kullanırsak kel alana santimetrekare başına daha fazla greft ekebileceğiz. Mikro-FUE yönteminin bir diğer avantajı ise iyileşme süresinin daha az olması ve operasyon sonrası donör bölgenin (başın arka tarafı) saçların yeniden uzaması ve kapatılması ile ilgili saç yoğunluğunun normal FUE yöntemine göre daha fazla olacağıdır.