Protez Uygulamaları - Protez Fiyatları

Protez Tedavileri

Protez Tedavileri

last update14.06.2022
Trawell

Daha önce çene kemiğine yapıştırılmış implant vidalarının kullanılması ile eksik dişlerin veya eksik dişlerin bölümlerinin restore edilmesi için diş protezi işlemleri kullanılmaktadır. 

Birkaç dişini kaybetmiş veya çene çevresinde doku kaybı olan bireyler için diş protezi alternatifleri en basit ve sağlıklı çözüm olarak kabul edilmektedir.

Diş kronları, diş köprüleri ve protezler, prosedürler sırasında protezi diş implantlarına bağlamak için üç temel protez alternatifidir. Diş hekimleri, daha sağlıklı ve daha çekici dişler sunmak için hastanın ihtiyaçlarına göre ideal alternatif tedavi tesisini seçer.

Eksik dişler, eksik diş bölümleri ve çenenin eksik yumuşak ve sert unsurlarının tümü bir diş protezi ile değiştirilebilir. Çene kemiği, diş protezlerinin sabitlendiği yerdir. Çene hattınızla ilgili bir sorununuz varsa, diş implantları olarak bilinen bir tedavi görmeniz gerekebilir. Diş implantları, yerine dişin takılabileceği yapay diş kökleri sunan bir protez türüdür.

Diş Protez Çeşitleri

Protezler, parsiyel protezler, palatal obturatörler, ortodontik apareyler, kuronlar, köprüler ve diş implantları diş protezi tedavi yöntemlerinden bazılarıdır. Kronlar, diş köprüleri ve protezler en yaygın olarak kullanılan üç seçenektir. Kötü diş bakımı veya travma gibi nedenlerle zarar görmüş bir dişin üst kısmını onarmak için kuron operasyonları kullanılır.

Bu tedavi, hasarlı dişlerin çıkarılmasını ve bir implant vidasının yerleştirilmesini içerir. İmplant vidası çene kemiğine bağlandıktan sonra taç yerleştirilebilir.

Bir diş köprüsü, tek bir implant vidası ile birleştirilen çok sayıda krondan oluşur. Bir hasta birbirine yakın üç veya daha fazla dişini kaybetmişse, iki implant vidasına birkaç bileşenden oluşan bir taç bağlanabilir. Protezler genellikle üst veya alt dişler tamamen onarıldığında endikedir. Hastanın sağlığına ve beklentilerine bağlı olarak diş hekimleri çıkarılabilir veya sabit protezler kullanabilir.

Hareketli Diş Protezleri

Hareketli diş protezleri, eksik dişlerin yerine yeni bir görünüm kazandırmak için kullanılabilecek bir cihazdır. Protezler, hareketli diş protezlerinin en yaygın türüdür ve hastaların çoğunluğu için tercih edilen diş değiştirme yöntemidir.

Çıkarılabilir protezler non-invazivdir ve herhangi bir cerrahi kesi veya rahatsız edici bir iyileşme gerektirmez. Ağız boşluğundaki hareketli diş protezleri, çevre dokuların yanı sıra komşu ve karşıt dişlerle temas halindedir ve onlardan destek alır.

Sökülebilir diş protezi kullanımda olmadığında, hasta bunu kolayca çıkarabilir ve gerektiğinde değiştirebilir. Zamanla popülaritesi artan esnek bölümlü protezler çeşitli malzemelerden yapılabilmektedir.

Çıkarılabilir protezler daha etkili çiğnemelerine yardımcı olabilir. Diş kaybı nedeniyle kaybedilen kas tonusunun korunmasına yardımcı olabilir. Hastanın kelimeleri daha net telaffuz etmesine yardımcı olarak konuşma kapasitelerini geri kazanmalarına izin verir. Diş kaybı sonucu kaybedilen benlik saygısının geri kazanılmasına yardımcı olur.

Kaybedilen dişlerin yanı sıra kemik ve diş eti dokusunu değiştirmek için hareketli protezler kullanılır. Çıkarılabilir protezler, temizlemesi ve bakımı basit olma avantajını sunar. Sökülebilir protezin uyumlu yapısı, taze diş kayıplarında protetik tasarımın modifiye edilmesini sağlar.

Kısmi protezler, hareketli diş protezlerinin başka bir şeklidir. Hastanın kalan doğal dişlerine tutturmak için metal veya renkli plastik kullanan bir protez şeklidir. Her iki tedavi de etkilidir ve diş sorununa çare sağlar.

Hassas Bağlantılı Protez

Hassas bağlantılı protez, birden fazla diş kusurunun olduğu ve sabit protezlerin kullanılamadığı durumlarda kullanılan bir diş protezi işlemidir. Hareketli protezler bu protez şeklinde sabit dişler üzerinde özel olarak hazırlanmış bölgelere yerleştirilir.

Hassas bağlantılı protezler üretilirken doğal dişler üzerine kaplamalar hazırlanır ve hazırlanan noktalara benzersiz yuvalar yerleştirilir. Desteklenecek dişlerin dayanıklılığının yanı sıra uzunlukları ve hacimleri, sabit dişler üzerinde özenle uyarlanmış konumlara uyan çıkarılabilir protezlerin tasarlanması için kritik öneme sahiptir.

Prosedür

Hassas bağlantılı protezler iki hafta boyunca 5-6 seansta, çoklu prova ve ölçülerle yapılır.

Yapım süreci, ayrılabilir protezinkiyle aynıdır. İlk seansta ölçümler alınır. Daha sonra istenirse bu ölçü kullanılarak kişiye özel ölçü kaşığı üretilir ve tekrar ölçü alınır. Kişisel bir ölçü kaşığının kullanılması daha kesin ölçümler yapılmasını sağlar. Aşağıdaki oturumlar provalar içindir. Provalar sırasında yapılan işlemler hastaya gösterilir ve onayı istenir.

Hassas bağlantılı protezler, klinik ve laboratuvar aşamalarında hassas yaklaşımlar kullanılarak geliştirilmektedir. Hasta teslim edildikten 2-3 gün sonra protez kontrole çağrılır. İnsanları vurabilecek veya yaralayabilecek herhangi bir bileşen olup olmadığı kontrol edilir.

Kancalı protez

Parsiyel protezli dişlerde herhangi bir işlem yapılmadan önce çenenin ölçüsü alınır. Alt ve üst çeneye metaller yerleştirilir ve bu metaller damağın içinden geçer. Kancalı diş protezlerinin üzerindeki kancalar gevşemelerini engeller.

Kancalı diş protezlerinin yapım aşamasında ilk seans ölçülür. Aşağıdaki oturumlar provalar içindir. Provalar sırasında yapılan işlemler hastaya gösterilir ve onayı istenir. Kancalı protezlerde ölçü ve prova adımlarının tamamlanması 4-5 seans sürer. Tüm seminerler iki haftalık bir süre için planlanmıştır. Protez hastaya verildikten 2 - 3 gün sonra herhangi bir zarar veya yaralanma varsa düzeltilir.

Apparey (Çıkarılabilir Damaklık)

Damak genişleticiler hem çocuklarda hem de gençlerde ortodontik sorunları tedavi etmek için kullanılır. Bu terapiyi kullanarak çapraz diş telleri ve diş çapraşıklıkları gibi problemli çene yapıları ya tamamen ya da kısmen düzeltilir. Bir çocuğun çene yapısı büyüdüğünde daimi dişlerle uyumlu olmayan damak yapısının büyütülmesi gerekli olabilir.

"Damak tutucu" terimi tüm ortodontik cihazları tanımlamak için kullanılır. İki çeşitte gelirler: çıkarılabilir ve kalıcı. Bazı damak tutucular ağızdan çıkarılıp dışarıya takılabilir. Hareket eden palet tutucular, hareketli palet tutucular olarak bilinir. Ağız çatısındaki yaylar ve vidalar, ayarlanması gereken dişlere veya çeneye kuvvet uygular. Sökülebilir damak tutucular aynı anda sadece alt ve üst çeneye oturan ve ortopedik tedavilerde kullanılan tek gövdeli cihazlardır.

Prosedür

Damak tutucu, ilk takıldığında damağa baskı yapabilir. Küçük ağrılar ve ağrılar veya kızarıklıklar için endişelenmenize gerek yok. Normalde ilk günden sonra kaybolan bu problemler genellikle ikinci günden sonra geçer. Bu süreçte sıvı tüketmek ve sert yemeklerden kaçınmak hayati önem taşır.

Faydalar

İlk olarak damak genişletici çenenin mevcut durumuna göre ayarlanır. Sonuç olarak, dişler için daha fazla alan sağlamak için çenenizi açar. Hava yolu tıkanıklığını gidererek üst solunum sisteminin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Çapraz kapanışları düzeltir ve ağzı kapatmayı kolaylaştırır. Ayrıca damak darlığının neden olduğu diş çarpmalarını önlemeye yardımcı olur. Son olarak, size muhteşem bir sırıtış vererek benlik saygınızı artırır.

Hair Transplant
20 plus years of experience Explore more
Cosmetic dentistry
Everything you need for your teeth Explore more
Treatments for Obesity
Regain your healthy body Explore more
Plastic Surgery
Immerse yourself in Trawell expertise Explore more

Ücretsiz teklifi alın

Başarılı bir dönüşüm ve tatil için yolculuğunuza başlayın

KVKK ile ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.*