Meme küçültme - Göğüs Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme

last update14.06.2022
Trawell

Vücudun taşıyabileceğinden büyük meme kadınlarda özellikle boyun ve sırt ağrılarına, omuzlarda çökme ve sütyen izlerine, meme altında terleme ve pişiklere bağlı enfeksiyonlara neden olmaktadır.* Meme küçültme ameliyatında amaç hastada daha küçük ve biçimli, ideal boyuttaki göğüs yapısına ulaşmaktır.

Meme Küçültme Neden Yapılmalı?

Birçok kadın yapısal nedenlerle ergenlik sonrası yada hamilelik ve emzirmeye bağlı sonradan oluşan meme büyüklüğünden şikayetçidir. Vücudun taşıyabileceğinden büyük meme kadınlarda özellikle boyun ve sırt ağrılarına, omuzlarda çökme ve sütyen izlerine, meme altında terleme ve pişiklere bağlı enfeksiyonlara neden olmaktadır.* Meme küçültme ameliyatında amaç hastada daha küçük ve biçimli, ideal boyuttaki göğüs yapısına ulaşmaktır.

  • Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olanlarda girişim öncesi mammografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Daha sonra meme boyutları, deri ve meme bezi özelliklerine göre kullanılması gereken tekniğe karar verilir. Adet dönemlerinden önce göğüste gerginlik ve hassasiyet oluşuyorsa ameliyat bu döneme denk getirilmemelidir. Ailede meme kanseri varsa mutlaka ameliyat öncesi görüşmede bildirilmelidir.
  • Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olanlarda girişim öncesi mammografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Daha sonra meme boyutları, deri ve meme bezi özelliklerine göre kullanılması gereken tekniğe karar verilir. Adet dönemlerinden önce göğüste gerginlik ve hassasiyet oluşuyorsa ameliyat bu döneme denk getirilmemelidir. Ailede meme kanseri varsa mutlaka ameliyat öncesi görüşmede bidirilmelidir.

Meme Küçültmede Cerrahi Süreç

Ameliyat sonrası aynı gün sıklıkla taburcu edilirsiniz. 3. günde ilk pansumanınız uygulanır ve sargılarınız çıkarılır. Ağrılı bir işlem değildir ve birkaç gün içinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Yara yerinin iyileşmesi 2-3 hafta devam eder. Ortalama 3-4 ay göğsünüzde bazen ani batar tarzda ağrılar hissedebilirsiniz. Bu süreç normaldir ve göğüs yapısının yumuşayıp eski kıvamını alması birkaç ayı bulabilir.

Meme küçültme ameliyatı 3 farklı şekilde uygulanabilir. Sıklıkla kullanılan teknik ters-T kesiyle yapılandır. Diğer bir seçenek ‘lolipop’ şeklinde iz bırakan meme başı etrafı ve dik inen kesiyi içeren izlerdir. Üçüncü ise sadece liposuction uygulanarak yapılandır. Bu teknik özellikle meme dokusu yağ yönünden zengin hastalarda kullanılabilir.

Hair Transplant
20 plus years of experience Explore more
Cosmetic dentistry
Everything you need for your teeth Explore more
Treatments for Obesity
Regain your healthy body Explore more
Plastic Surgery
Immerse yourself in Trawell expertise Explore more

Ücretsiz teklifi alın

Başarılı bir dönüşüm ve tatil için yolculuğunuza başlayın

KVKK ile ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.*