Meme Büyütme - Göğüs Büyütme Yöntemleri

Meme Büyütme

Meme Büyütme

last update14.06.2022
Trawell

Form kaybı yasayan ve iki meme arası asimetri bulunan hastalarımızda sadece meme protezinin kullanıldığı ya da protezle birlikte meme dikleştirmenin uygulandığı bir ameliyattır.

Meme Büyütme Nedir?

Memenin doğal görünümünden memnun olmayan, hamilelik ve emzirme gibi süreçlerde form kaybı yasayan ve iki meme arası asimetri bulunan hastalarımızda sadece meme protezinin kullanıldığı ya da protezle birlikte meme dikleştirmenin uygulandığı bir ameliyattır.

Bu ameliyatta hastanın amacı çoğunlukla sadece göğüslerin büyümesi iken bizler vücudunuza uyan, uzun dönemde size problem yaratmayacak en ideal ameliyatı uygulamaya çalışırız.

Ameliyat öncesi meme protezinin ölçüsüne karar vermek için bazı ölçümler yapılması gerekir. Bunlar memenin şekli, göğüs kafesi ve meme ölçüleri, deri kalitesi, meme başı yerleşimi ve protezi saklayacak meme dokusunun miktarıdır.

Meme İmplantları Hakkında Nasıl bir Protez Kullanılır?

Meme büyütme ameliyatında amaç sadece memede hacimsel artış sağlamak ya da çok büyük göğüsler yapmak değildir. Vücut yapınıza uygun, uzun süreli kullanabileceğiniz ve en önemlisi normal vücut yapınızı bozmayan protez kullanmaktır.

Meme protezleri jel silikon ya da serum içeriklidir. Yeni nesil silikon implantlar daha dayanıklı ve doğal görünümü nedeniyle tercih edilmektedir.

Salin protezler ise özellikle silikon protez kullanımının yasaklandığı dönem sonrası yoğun kullanılmaya başlanmış; ancak yapısal özelliğini zamanla kaybetmesi nedeniyle daha az tercih edilmektedir. Silikon implantlar daha kıvamlı ve ‘form-stabil’ özelliklerinden dolayı özellikle ayaktayken daha doğal görünür.

Yeni üretilen meme implantları daha yoğun kıvamda ve uzun süre şeklini koruyabilen ürünlerdir. Bu yüzden kullanılan implant markası ve modeli önemlidir. Eski tarz düşük yoğunlukta ya da serum içerikli implantlar uzun dönemde yapısını koruyamadığı için kullanım alanları tartışmalıdır.

Ameliyat Öncesi Neler Yapariz? 

Hastayla görüşmemde ilk aşama protez seçimidir. Meme boyutlarınıza ve meme dokusu hacminize bakarak uzun vadede size en uygun olabilecek protez seçimini

Hastanin boyu ve kilosuna gore beden secimi yapariz. Uzun boylu hastalarda B cup kucuk gelebilirken, kisa boylu hastalarda ideal olabilir. Aynı beden sütyen kullanan iki hastada deri kalınlığı ve meme dokusundaki hacim farkı da uygulanacak protez büyüklüğünü değiştirebilir. Derisi ince ve meme dokusu az olan hastada yapısına uygun olarak daha küçük protezler kullanılması gerekebilir.

Meme elastikiyeti yerleştirilecek protezin büyüklüğünde etkilidir. Elastikiyeti fazla olan hastalarda daha büyük protezler kullanılırken; doğum yapmamış, zayıf ve deri gevşekliği olmayan hastalarda daha küçük protezler tercih edilir.

Doğum ya da kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkmalarda gerek duyulması halinde büyütme ameliyatıyla eş zamanlı olarak dikleştirme ameliyatı da uygulamak gerekebilir. Ayrıca, deri esnekliği ve meme dokusunun hacmine göre kullanılacak protezler de değişiklik gösterir.

Kesi Bölgesi

Meme büyütme ameliyatlarında protez; meme başı, koltuk altı ya da memenin alt kıvrımlı oluğundan yerleştirilebilir.

Göğüs büyütme ameliyatlarında en sık meme alt oluğu ya da meme başı kesileri kullanılmaktadır.

Meme protezi kas altı, meme dokusu altı ya da kas zarı altına yerleştirilebilir. Literatürde üç bölgeyle ilgili farklı çalışmalar ve sonuçlar mevcut olmakla birlikte genelde protezi kas altına yerleştiririz.

  • Meme büyütme ameliyatında amaç estetik beklentiler dışında yerleştirilen protezin uzun ömürlü ve rahat kullanımıdır. Protez ameliyatlarında en önemli problem deri yapısı ve meme dokusu ince ve zayıf olan hastalarda protezin dışarıdan belli olması ve bazen deride geri dönüşümsüz şekil bozukluklarına neden olmasıdır. Bu tip hastalarda protezin uygun kalınlıkta dokunun altına yerleştirilmesi gerekir.

Ameliyat Sonrası Süreç

  • Ameliyat sonrası yoğun ağrılı, kol hareketlerinizi kısıtlayan bir süreç değildir. 2-3. gün içerisinde hızla toparlanmaya ve günlük hayatınıza dönmeye başlarsınız.
  • 2. hafta sonrasında yürüyüş şeklinde hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Yüzme, koşu gibi daha eforlu egzersizlere ise 4. haftadan sonra başlayabilirsiniz.
  • Şişliklerin düzelmesi ve memenin şeklinin oturması en az 1 ay sürer.
  • Meme başı ve meme derisinde uyuşukluk ya da his kaybı olabilir. Gerginliğin azalması ile bu şikayetler de azalacaktır. Meme dokunuzun eski yumuşak kıvamını alması ve tüm şikayetlerinizin sona ermesi 6-12 aya kadar sürebilir.

Önemli Notlar

  • Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatında da riskler mevcuttur. Burada yoğun çalışmalar sonrası kullanılabilecek en ideal protez markalarıyla ameliyat uygulansa da unutulmaması gereken husus, vücudunuza yabancı bir materyalin yerleştirildiğidir.
  • Meme büyütme ameliyatıyla sarkık göğüsler hiç sarkmamış, küçük göğüsler çok büyük göğüsler haline dönüştürülemez. Ayrıca bu ameliyat kesinlikle izsiz bir ameliyat değildir. Sadece izler uygun bölgelere yerleştirilir. Dolayısıyla belli belirsiz izlerle sureci tamamlamak mümkündür.
Hair Transplant
20 plus years of experience Explore more
Cosmetic dentistry
Everything you need for your teeth Explore more
Treatments for Obesity
Regain your healthy body Explore more
Plastic Surgery
Immerse yourself in Trawell expertise Explore more

Ücretsiz teklifi alın

Başarılı bir dönüşüm ve tatil için yolculuğunuza başlayın

KVKK ile ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.*