Kadın Tipi Saç Dökülmesi Sebepleri- Songül Alcı

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

Kadın Tipi Saç Dökülmesi

last update05.07.2022
Trawell

Kadın tipi saç dökülmesinde genellikle doktorunuz tarafından yapılan ön muayeneden sonra gerekli tetkikler yapılarak, saç dökülme nedenleri araştırılır.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenlerini teşhis etmek, erkeklerde olduğu gibi kolay değildir. Günümüzde her on kadından birinde saç dökülmesi sorunu görülmektedir. Kadın tipi saç dökülmesinde genellikle doktorunuz tarafından yapılan ön muayeneden sonra gerekli tetkikler yapılarak, saç dökülme nedenleri araştırılır. Bu nedenlere uygun ilaç tedavileri verilir, saç ekimi gibi destek tedaviler uzmanlar tarafından uygulanmalıdır.

Ortalama olarak günde 50 – 100 tel saç dökülebilir. Bu sayı yaşa, kişinin genetik yapısına, ırksal özelliklerine göre değişim gösterir. Günde 100 telden fazla saç dökülmesi veya yeni çıkan saçların eskisine göre daha cansız ve ince olması bir sorun olarak kabul edilebilir. Tüm canlılar gibi saçlarımız da doğar büyür ve büyümesi durunca dökülür.

Çok çeşitli nedenlere sahip saç dökülmesinde ilk sırada Androjenik Alopecia vardır. Kadınlarda bulunan erkeklik hormonu testesteronun normal değerlerin üzerinde olması bu erkek tipi saç dökülmesine neden olmaktadır.

Doğumla Başlayan Saç Dökülmesi

Birçok kadında doğum yaptıktan sonraki aylarda başlayan ve bazen bir yıla kadar sürebilen erkeksi tip saç dökülmesi vardır. Androjenik Alopecia, kadınlarda saç kayıplarının %80 nedenini oluşturur. Kadınlar bazı dönemlerde yoğun saç dökülmesi yaşar. Ayrıca, yüksek ateşten, ağır enfeksiyonlardan, şiddetli geçirilen griplerden, stres ve üzüntülerden, büyük ameliyatlar ve kazalardan birkaç ay sonra da dökülme çok sık görülebilir. Stres, bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Stres sebebi ortadan kaldırılmalı gerekli destek tedaviler yapılmalıdır.

Yara dokusu oluşturmayan, geri dönüşümlü, yaş, cinsiyet, ırk tercihi olmayan bir hastalıktır. Bazen de saç dökülmesi direkt olarak bazı hastalıklara ve hormonal problemlere bağlıdır. Menopoz sonrası saçlarda dökülme ve incelme görülmektedir. Hormonal nedenlerin en bilineni, yumurtalık kistine ve tiroid bezinin aşırı ya da az çalışmasına bağlı gelişen saç dökülmesidir. Çeşitli kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da saçlarda zayıflama ve dökülme yapabilir. Kanser tedavisi sırasında kullanılan ilaçların bir yan etkisi olarak saçlarda dökülme görülmesi çok iyi bilinen bir olgudur. Bu tedaviler sırasında ortalama olarak saçların yüzde doksan kadarı dökülebilir. Doğum kontrol hapı kullanımının bazıları genetik yatkınlığı olan kadınlarda saç incelmesi ve dökülmeye yol açabilir.

Doğum kontrol haplarıyla ilgili bir başka durum da, hap kullanımını bıraktıktan birkaç ay sonra başlayan saç dökülmesidir. Saçın temel yapısını proteinler oluşturur. Bilerek ya da bilmeyerek yetersiz protein alan kadınlarda zamanla saç üretiminde zayıflama, hatta duraklama olabilir ve saçlar dökülebilir. Beslenme ile yetersiz demir alımı, alınan demirin bağırsaklardan emilememesi gibi durumlarda veya adet dönemleri yoğun kanamalı geçen kadınlarda demir eksikliği anemisi (kansızlık) ve buna bağlı saç dökülmesi görülebilir.

Çinkodan, sebzelerden, tahıldan ve kırmızı etten alınan demir saç için önemlidir. Bilinçsiz beslenme ve diyetler saçı olumsuz etkiler. Vitamin mineral ve protein eksikliği saçı cansızlaştırarak dökülmesine yol açar.

Mevsimsel Geçiş ve Çevrenin Saç Dökülmesine Etkileri

En sık gördüğümüz dökülme nedenlerinin arasında mevsimsel saç dökülmesi gelir. İklim geçişleri kan damarlarındaki büzüşmeler saç kaybına neden olmaktadır.

Saçın uzun süre gerilmesi veya çekilmesi sonucu ortaya çıkan dökülme, kalıcı saç dökülmesidir. Saçların çok gerilerek toplanması, sıkı yapılan saç örgüleri özellikle alın saç çizgisi ve yanlarda dökülmeye neden olabilir. Uzun süre gergin bağlanan saçların zamanla döküldüğü kalıcı saçsızlığa neden olduğu görülmüştür. Bilinçsiz kullanılan kozmetik ürünler, dermatoljik nedenler, sigara kullanımı, kirli hava, kimyasallar, geçirilmiş travmalar da saçsızlığa sebep olur.

Androjenik tip saç dökülmesinde tek çözüm saç naklidir .Ensenin üst bölümü ve iki kulak arası mesafedekı saçlar testesteron hormonuna duyarsız olduğunda dökülmezler ve saç naklinde bu saçlar kullanıldığından saç ekimi sonrası ortamda testesteron bulunmasına rağmen dökülmezler.

Saç dökülme nedenleri belirlenerek, yapılması gereken tedaviler uzmanlar tarafından seçilmelidir.

Hair Transplant
20 plus years of experience Explore more
Cosmetic dentistry
Everything you need for your teeth Explore more
Treatments for Obesity
Regain your healthy body Explore more
Plastic Surgery
Immerse yourself in Trawell expertise Explore more

Ücretsiz teklifi alın

Başarılı bir dönüşüm ve tatil için yolculuğunuza başlayın

KVKK ile ilişkin beyan ve rıza onay formunu okudum, onaylıyorum.*