Saç Ekimi Turizmi, Turistlerin de Ülkenin de Yüzünü Güldürüyor - Yeni Gün Gazetesi/Songül Alcı

Saç Ekimi Turizmi, Turistlerin de Ülkenin de Yüzünü Güldürüyor

Saç Ekimi Turizmi, Turistlerin de Ülkenin de Yüzünü Güldürüyor

 

SAÇ EKİMİ TURİZMİ, TURİSTLERİNDE ÜLKENİNDE YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR…

Saç ekiminde Türkiye dünyanın cazibe merkezi oldu. İstanbulʼda adım başı saç ektiren turistlere rastlamak mümkün. Pek iyi gelen turist ülkemizden memnun ayrılıyor mu, kimler daha çok geliyor, nasıl cazibe merkezi olduk,en son saç ekim trendleri neler? Tüm bu soruların cevabını Türkiyeʼde uluslararası itibar kazanmış bir isim olan Medicana Çamlıca Hastanesi Saç Genel Koordinatörü Songül Alcı yanıtladı.

 

Sektörden biraz bahseder misiniz?

 “Türkiye pek çok başarısı ile dünyada adından sözettiren önemli bir ülke konumunda. Siyasi liderlerimiz,Megastarlarımız, dünya çapında güzellerimiz v e modellerimiz derken son yıll arda doktorlarımızın ve cerrahlarımızın da başarısı ülke sınırlarını aştı. Sağlık turizmin de estetik, saç ekimi gibi konularda ise dünyanın cazibe merkezi haline geldik. S adece saç ekimi için her ay yaklaşık 5 bin kişi geliyor. Dolayıs ıyla son yıllarda sağlık turizmi alanında en hızlı yükseliş gösteren branşların başında saç ekimi geliyor.

Saç ekimine yönelik bu yoğun ilgiyi  neye bağlıyorsunuz?

Ülkemizin bu alandaki fiyat politikası, tercih edilmemizde önemli bir etken. Ancak en büyük etken kalite ve  profesyonellik faktörü. Kalite memnuniyet demek, memnun kalan turist ülkesinde bizi anlatıyor. İyi yapılan işler  kulaktan kulağa çabuk duyuluyor, ülkemize de prestij ka tıyor ve ülke ekonomisine ciddi getiri sağlıyor. Ancak tecrübesiz ellerde yapılan başarısız çalışmalar ve merdiven altı  yerler bu itibarımıza gölge düşüyor. Biz merkez olarak kaliteli hizmet vermenin yanında, iyi yönlendirmeyi, bilgilendirmeyi, ülke itibarımıza yakışır şekilde hareket etmeyi,  uzmanlığımızı uluslararası sınırlara yaymayı misyon ediniyoruz. Bunu da başardığımızı düşünüyorum. Çünkü yıllardır Araplardan, Ortadoğu’dan, Avrupa’dan gelenler  direkt ismime ve merkezimize geliyor.

“SAÇLA İLGİLİ GÖRÜŞMELER  PAZARLAMACILARLA DEĞİL  HEKİMLERLE YAPILMALIDIR”

Pekiyi kaliteyi insanlar nasıl anlayıp  sorgulayacaklar?

Giderek artan saç kayıpları, insanları telaşla çeşitli tedavi yollarına yönlendiriyor. Kimi eczaneden dökülmeye  karşı ilaç ve şampuanlar alırken kimi de aktara  gidip bakım yağları hazırlatıyor. Birçok kişi de dok-  tora başvurmak yerine  ruhsatsız çalışan klinikler  ya da kuaför veya güzellik  salonlarında saç ektiriyor.  Saçla ilgili görüşmelerinizi  pazarlamacı değil hekimle  yapılması gerekirken internette her görülen numaraya  basıp körü körüne gidilen  merkezlerde birçok sorunlar yaşandığını biliyoruz. Sağlık Turizmi ülkemizin en büyük  ekonomik değerlerinden biri… Elbette hastanelerimizin  standartları hekimlerimizin tecrübesi ülkemizi bu konuda  daha da çekici kılıyor. Dünyanın her tarafından her konuda hastalar ülkemize geliyor. Saç ekimi basit bir olay  değil. Mutlaka hastane ortamında ve uzman plastik cer-  rahlar ya da dermatologlar eşliğinde yapılmalı. Aksi halde  çim adama dönülebilir.

“TAKSİ ŞOFÖRLERİ BİLE İRTİBAT  BÜROSU GÖREVİ GÖRÜYOR”

Doktor gözetimi olmadan bu işin kesin likle yaptırılmaması gerektiğini anlıyoruz. Doğru değil mi?

Kesinlikle öyle. Mutlaka Plastik Cerrah ya da Dermatolog olmalı. Ancak canı sıkılan bu işte para var zihniyeti ile  bu işe soyunuyor. Saç ekimi sitesi sahibi ya da merkez sa-hibi, içinde bırakın doktoru sağlık personeli bile olmayan  yerler saç ekimine yöneliyor. Bu çok yanlış ve ciddi sağlık  sorunlarına, hatta bulaşıcı hastalıklara zemin hazırlıyor.  Direkt bir hastaneyi, doktoru aramak varken; aracılar, tu-  rizmciler, kuaförler, taksi şoförleri irtibat bürosu görevi gö- rüyor. Biz görüyoruz ki bu ticaret üçgenlerinde herkes  para kazanıyor. Ancak hastalar mağdur oluyor. Saç ekimi  ya da değil söz konusu sağlık olduğunda mutlaka dok-  torla görüşülmeli. Kime ve hangi hastaneye gideceksiniz  onu mutlaka araştırın, doktorunuzuz adını öğrenin. Gere-  kirse doktorunuzla bir ön görüşme yapın. Ondan sonra  karar verin diyorum ben tüm başvuranlara. Bu anlamda  da insanları ve turistleri sürekli yönlendiremeye ve bilgi-  lendirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda yurt dışında gazeteler  ve televizyonlarda bilgilendirici yayınlar dahi yapıyoruz.  Dediğim gibi bu ciddi bir iş ve söz konusu ülke itibarımız. 

Bu bahsettiğiniz olumsuzluklar etkiliyor  mu pekiyi ülkemizdeki saç ekim turizmini?

Çok etkilediğini söyleyemeyeceğim. Bu her yıl çoğalan saç ekim talebinden de  belli.  Adım başı saç ektiren  ve İstanbul’u turlayan turist  görmek mümkün. Çoğu da mutlu ayrılıyor ülkemizden. Bizim hedefimiz olumsuzluğu sıfıra indirmek. Bu  kadar büyük bir prestije  adım atmışken ülke çapındaki hekimlerimiz neden sudan bir sebeple ülkemizin adı lekelensin. Bunu istemiyoruz ve bu anlamda mücadele ediyoruz.

Kimler geliyor en çok? Biz genelde  Arapları görüyoruz…

Araplar vazgeçilmezimiz, doğru. Ama 2016-2017 yıl ları İspanyollar ve Almanlar başta olmak üzere Avrupalı  turistlerin yılları oldu. Hala daha çok yoğun olarak Avru palı dostlarımızı ağırlıyoruz.

Ülkemiz zor bir dönemden geçti, geçtiğimiz yıl üzücü terör olayları yaşandı. Avrupalılar buna rağmen gelmeye devam  etti  mi?

Kesinlikle etti. Hatta Noel tatilinde gelenlerle ilgili bir  istatistik yaptık ve en çok Almanların  geldiğini gördük. İspanyollar ve diğer Avrupa ülkeleri onu takip etti. Çok iyi  hatırlıyorum birlikte üzüldük ülkemizde yaşanan hain saldırılara. Onlar bizi teselli ettiler. Evrensel olan sevgi ve  dostluk, ne siyaset ne de terör bu dostlukların önüne geçemiyor. Onlar da bu tehdidin sadece Türkiye’de olmadığının çok farkındalar. Israrla İstanbul’u gezdiler giderken de  yeniden geleceklerini söylediler o dönem. Sosyal medya da hepsi ile yakın arkadaş olduk. İstanbul’da çektirdikleri fotoğrafları sayfalarında paylaşıyorlar, övgüler  yağdırıyorlar ülkemize. Cami ziyaretine gidip başını kapatarak bize fotoğraf atan İspanyol hastalarımız var. Bizdeki  sıcakkanlılık, tecrübe, kaliteli hekimler,  güzel hastaneler  bunun en büyük sebebi. Fiyat politikamız da çok uygun  ama itibarımız güzel öncelikle.

Saç ekimi için gelenler, estetikteki gibi  fotoğrafla mı geliyor? Şuna veya buna  benzesin saçım mı diyorlar?

Daha çok trendleri takip ediyorlar. Dünyada trend  olan her şey insanların tercihlerine ve fiziklerine de yansıyor haliyle. Nasıl ki yüksek bel pantolon modası geri geldi  bir dönem trend olan kalın kaş,  gür saç modası da şu  anda kadınların ve erkeklerin en büyük tutkusu. Ünlü,  ünsüz, genç yaşlı herkeste bu akımı görebiliyoruz. Erkekler gür ve dolgun görünüşlü saçlara sahip olmak için saç  ektiriyor. Bu kadar da değil sakal ve bıyık estetiği dediğimiz bir olay daha var. Sakal ve bıyığın da trend olması ile beraber bir süredir sakal ve bıyık ektirenler de oldukça  fazla. Öte yandan kadınları artık kalın kaşlarla görüyoruz.  Kalın kaşa sahip olmanın pek çok farklı yöntemi var.

Ancak bunların arasında en doğal ve kalıcı olanı kaş  ekimi… Dolayısı ile kadınlar da yoğun bir şekilde kaş ekti riyor diyebiliriz.

“SAÇ EKTİREN ERKEK  SİGARAYI BIRAKIYOR”

Saç ektirdikten sonra ne değişiyor insanların hayatında? Kendilerini daha  mı mutlu hissediyorlar?

Bir kere saç ekimi ile beraber erkekler sağlıklarını geri  kazanıyor. Nasıl oluyor bu diyeceksiniz? Saç ektiren erkeğin  inanılmaz özgüveni geliyor. Saç tamam diyor ondan sonra  gerekirse estetik yaptırıyor. Spora başlayıp fit bir görünüme  kavuşan çok. Büyük bir çoğunluk da sigarayı bırakıyor. Sağ-  lıklı yaşamayı tercih ediyor. Sosyal yaşamları gelişiyor daha  dışa dönük oluyorlar. Enteresan ama iş yaşamları da etkile-  niyor. Çoğu işinde daha başarılı olduğunu söylüyor

 

Saç  ekiminde trend ne şu aralar?

Tıraşsız ekim çok trend. Saç ekimi denilince akıllara  sadece kellik sorununun giderilmesi gelmiyor. Özellikle  kadınlarda dökülen saçların yerine gür bir görüntü kazandırmak ya da kaşları kalınlaştırmak da saç ekimi gereksinimleri arasında yer alıyor. Bu basit gereksinimler için  tıraşsız saç ekim teknikleri geliştirildi. Dolayısıyla saçları  kesmeden saç ektirmek mümkün hale geldi. Klasik FUE yöntemiyle tıraşsız FUE arasındaki tek fark saçların tıraş edilmeden yapılmasıdır. Bu yol uygun olan her  kişide kullanılabilir. Saçlar iki kulak arası mesafeden 1 santimlik şeritler halinde kısaltılıyor ve saçın uzun kalan  bölümleri bu kısaltılmış bölümleri hemen kapatıyor. Bu  yöntemde anlaşıldığı üzere donör alanın belli kısımla-  rında çalışılıyor. Ancak bu durumda elimizde

yüksek greft sayıları yoktur, greft aralığı 500-2000 aralı ğıdır. Büyük açıklıklarda tıraşsız saç ekimi istediğimizde  seans sayısı artar, tek seansta sorunumuzun tamamının  çözülemeyeceği bilinmelidir. Tıraşsız saç ekim yöntemi  küçük saç ekim alanlarında daha etkili bir yöntemdir.  Özellikle yara izi kapatma, kaş ekimi ve kadınlarda saç  ekimi gibi işlerde barılı sonuçlar veriyor. Yöntemin en  büyük avantajı iş hayatına, sosyal hayata etkisi olmayan  bir işlem olarak kullanılabilir olmasıdır. İşlem girişiminin  anlaşılması zor olduğundan dolayı, kişiler işlem sonrası  süreci daha konforlu geçirmektedir.

 

Dökülmeleri önlemek için neler kullanı lıyor?

Türkiye’de ve Dünya’da yeni olarak uygulanmaya  başlanan “Kıllık Kök Hücre Enjeksiyonu yöntemi saçsız-  lıkta hücresel tedavi konusunda önemli bir adım. Güncel  çalışmalar kök hücrelerin tıp alanında yenileyici ve tamir  edici olarak tedavi amaçlı kullanılabilecek önemli ve etkili  bir kaynak olduğunu gös-

termektedir. Bir diğer uy-  gulama ise, kıl follikülü  kaynaklı hücre kültürlerinden elde edilen üzerinde  çalışılmış sıvılardan oldukça özel yöntemlerle  elde edilen kıllı kök hücre-  lerinin enjeksiyonu ile saç  ekimi uygulanacak doku-  nun yenilenmesi sağlanarak işlemin verimli ve  başarılı bir sonuca ulaşmasına katkıda bulunmaktadır. Bu yöntem hem saç ekimi sürecinde nakledilen saç folliküllerin tutunmasını  kolaylaştırmakta hem de bu folliküllerin canlılığını arttır-  maktadır. Diğer yandan, zayıf ya da seyrek saç problemi  olan hastalarda saç dökülmesi sürecini durdurarak mev-cut follikülleri uyarmaktadır. Böylece yeni saç çıkmasını  uyarmaktadır. İncelmiş saçları olanlarda, saç seyrekliği  olanlarda, saç ekimi sonrasında sıklığı arttırmak ama-  cıyla, saç ekiminden mağdur olup düzeltme operasyonu  için yeterli gerft sayısı olmayanlarda, tek seansta tüm ka-  patmalar için yeterli sayıda greft alınmayanlarda,bayan-  larda doğum sonrası, menopoz sonrası, genetik saç dökülmelerinde oldukça etkili sonuçlarlar alınmaktadır. 

Son olarak tatil dönünü yıpranan saçlar  için uygulanabilecek yöntem ya da yöntemler neler?

Havuz suyunda bulunan klor, güneşteki ultraviyole  ışınlar ile bir araya geldiğinde, saçımızda şiddetli ve hızlı

bir yıpranmaya, akabinde de  dökülmeye sebep oluyor. Bu  etkiyi biraz olsun azaltmak  için havuzdan çıkınca derhal  saçların yıkanması gerekiyor.  Aksi halde klor saçımızda kaldığı süre boyunca, zarar ver-  meye devam edecektir.

Bugün pek çok kişi, farkına  varmadan havuz ve güneş  etkisi sebebi ile de saç dökülmesi sorununu yaşıyor. Yıpranan, gücünü yitirip  dökülmeye başlayan saçları

özellikle kadınlarda geri getirmek normal şartlarda oldukça zor. Erkeklerde saç dökülmeleri destek tedavilerle  yavaşlatılsa da tamamen önlenemiyor ve sonuçta iyi bir  saç ekim merkezinde aslına en yakın saçlara kavuşulabiliyor. Fakat kadınlarda kaybetmeden tedbiri almak gerekir.  Hormonal sorunlar çözülmeli, kan sorunları çözülmeli ve  dış etkenlere karşı tedbirler alınmalı. Bugün uygulanan  PRP ( Platelet Rich Plasma) ve Saç Mezoterapisi tedavileri  bu sorunlara önemli ölçüde çözüm sunuyor. Her iki tedavi  de hem kadınlar hem de erkekler için son derece olumlu  sonuçlar ortaya koyuyor. PRP, sağlıklı saç döngüsünü geri  getirmek için saç tellerine gerekli materyallerle müdahale  ederek, saç kaybını durdurur. Böylece saç telleri tekrar  güçlenmeye başlar ve dökülmenin durması ile birlikte,  azalan saçlarda artış  gözlenir. Üstelik daha saç tellerinin  daha güçlü olduğu da  gözlenir.

“SAÇLAR  YENİDEN CANLANIYOR”

Saç Mezoterapisi ise havuz ve güneş etkisi ile yıpranan saçların dökülmesi ve saç üretiminin de yavaşlaması  durumunda önemli bir rol oynamaktadır. Saç Mezotera-  pisi, durağan hale geçen saç köklerini harekete geçirerek,  saçlarınızın yeniden sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamaktadır. Somon DNA’sının yenileyici hücreler içerdiği ve  ciltte nasıl faydalar sağladığı hepimiz tarafından bilinmekte.  Artık Somon DNA’sı mezoterapide de kullanılıyor.  Saç köklerini aktif hale getiren bu yöntem, bugüne dek  uygulanmış pek çok klasik yönteme göre çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ayrıca aynı amaçla kullanılan  ilaçlara göre de etkisinin arttığı gözlemlenmektedir. İlaçlar küçük dozlar ve de bölgesel oldukları için yeterinde  olumlu sonuç vermezken, her hangi bir yan etkisi olma-  yan Saç Mezoterapisi büyük oranda olumlu sonuçlar ver-  mektedir. Kişinin ihtiyacına göre 4 – 10 seans alınan bu  yöntem, saçın yıpranmış etkisini hızla gidermektedir.

 

 

 

 

KATEGORİLER

!
!
İptal Et
!
!
!
!
Cancel
Wyatt Esmond
General Dentist
OPENING HOURS
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
Closed
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
Closed
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
!
!
!
!
Cancel
Arnie Alban
Pedodontics
OPENING HOURS
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
Closed
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
Closed
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
!
!
!
!
Cancel
Dustin Callahan
Ortodontist
OPENING HOURS
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
Closed
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
Closed
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
!
!
!
!
Cancel
Kristin Weaver
Hygienist
OPENING HOURS
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
Closed
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
Closed
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
!
!
!
!
Cancel
Leslie Adams
Prosthodontics
OPENING HOURS
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Sunday
Closed
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
9:00 am - 7:15 pm
Closed
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.